Chór UKW w koncercie Bóg się rodzi

  • 08 grudnia 2015

W czwartek 17 grudnia 2015, godz. 19:00 w Filharmonii Pomorskiej odbędzie się koncert: Bóg się rodzi. Wystąpi Chór Akademicki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, dyrygować będą: Bernard Mendlik i Benedykt Odya, akompaniować będzie Michał Wachowiak (organy). Podczas koncertu usłyszymy tradycyjne kolędy.

Kolejne dwa wieczory zwiastujące święta, kiedy z estrady znowu popłyną tak ukochane kolędy…

Kolęda (od łacińskiej nazwy pierwszego dnia każdego miesiąca “calendae”), to pieśń bożonarodzeniowa, o ścisłej tematyce religijnej - początkowo wywodząca się z tradycji ludowej, potem komponowana również przez wielu wybitnych kompozytorów. Odmiana kolędy o wątkach zaczerpniętych z życia codziennego nazywana jest pastorałką, która w odróżnieniu od kolędy nie jest wykorzystywana w nabożeństwach religijnych ze względu na swoją świeckość. Według tradycji autorem pierwszej kolędy jest Franciszek z Asyżu. Najstarsza zachowana polska kolęda, pochodząca z 1424, zaczyna się od słów Zdrów bądź, Królu Anielski. Pierwotnie na początku XV wieku tłumaczono na język polski kolędy ze śpiewników braci czeskich. Wzrost popularności gatunku nastąpił na przełomie XVII i XVIII wieku, wtedy powstała jedna z najważniejszych polskich kolęd “W żłobie leży”, przypisywana Piotrowi Skardze - do melodii poloneza koronacyjnego króla Władysława IV. Inną ważną kolędę Bóg się rodzi, do melodii w rytmie poloneza, napisał Franciszek Karpiński. Twórcami kolęd byli także między innymi Mikołaj Sęp Szarzyński i Andrzej Morsztyn, a w XIX wieku Feliks Nowowiejski i Zygmunt Noskowski, kolędę Lulajże, Jezuniu Chopin zacytował w środkowej części Scherza h-moll op. 20, a ze współczesnych kompozytorów kolędy tworzył Witold Lutosławski, i te z kraju nad Wisłą uznawane są za najpiękniejsze…

Koncert z nianią

Na czas trwania koncertu będzie można zostawić dzieci (od 3 lat) pod opieką wykwalifikowanych animatorów z UKW. Prosimy o zgłoszenia najpóźniej jeden dzień przed koncertem. Bezpłatne wejściówki dla dzieci będą do odbioru w kasie biletowej FP.

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Chór Akademicki UKW,

ul. J.K. Chodkiewicza 30, 85-064 Bydgoszcz, tel. +48 52 341 91 00